close
loading
SLUZA POKAZ.jpg

 

KANAŁ MAZURSKI - ŚLUZA LEŚNIEWO GÓRNE

 

 

 

 

Kanał Mazurski miał połączyć jezioro Mamry przez Łynę na terenie dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego z Bałtykiem. Ma ponad 50 kilometrów długości, z czego ponad 20 w Polsce. Biegnie od Mamr przez Leśniewo - jezioro Rydzówka - Guję - Bajory Małe - Bajory Wielkie - Brzeźnicę. Budowę zaczęto w 1911 roku, przerwano w 1914, wznowiono w 1934 i przerwano w 1942 roku.

Ze śluz położonych na terenie Polski tylko śluza położona koło wsi Guja (pow. węgorzewski, gmina Węgorzewo) została zbudowana w całości. Dotrzeć tam można z Leśniewa drogą na Węgielsztyn (14 kilometrów).

 

Śluza w Leśniewie Górnym (największa na Kanale Mazurskim) ma 46 metrów długości, 7,5 metra szerokości i 17-metrowy spad. Została ukończona w około 30% (70 % wg innych danych). Na frontowej ścianie śluzy widać wgłębienie, w którym miał być umieszczony symbol niemieckiego orła ("gapa"). Inni twierdza jednak, że "gapę" w 1945 roku oderwali Rosjanie i ponoć do dziś spoczywa w wodzie napuszczonej do śluzy.

 

Obecnie na terenie śluzy działa park linowy.

Śluza w Leśniewie Dolnym znajduje się niedaleko śluzy Leśniewo Górne. Budowa została wykonana w zaledwie 15% (40% wg innych danych).

 

Leśniewo leży przy drodze 650, 13 kilometrów na wschód od Węgorzewa.

źródło: mojemazury.pl

 DODAJ KOMENTARZ