www.deltaro.net

Udostępnij

 

wybierz dzień wyprawy : wstęp,1/2/3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14/15

 

(odcinek 140km)

 

10 dzień.

28.VI (sobota) wstajemy o 7. Jedziemy w stronę Gaupne. Mamy w planach odwiedzenie lodowca Jostedalsbreen. Od Gaupne z drogi nr 55, odchodzi droga, którą jedziemy do samego końca. Po drodze piękne krajobrazy parku narodowego Jotunheimen ( czyli „dom olbrzymów” co dobrze ilustruje widoki). Obiad jemy na parkingu pod lodowcem już o 10:10.

 

Na lodowiec wyruszamy w przewodnikiem w międzynarodowej grupie ok 10 osób. Dojazd łodzią na sam lodowiec. Eksploracja trwa około 3 godzin. Można również wejść samodzielnie, pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Otrzymujemy raki, czekan i linę. Naszym przewodnikiem jest Szerpa z Nepalu. Jak mówi był kilka razy na Mount Everescie towarzysząc innym wyprawom. Często też pomagał Polskim wyprawom. Polskich alpinistów określa jednym słowem – very hard. W sezonie letnim oprowadza turystów po lodowcu.

 

Jeśli mcie czas, na pewno warto odwiedzić ten lodowiec. Poziom lodu jest co roku inny jednak generalnie lodu jest już coraz mniej i lodowiec się cofa. Grubość pokrywy lodowej na szczycie naszej czapy lodowcowej, wynosiła ok 600m, miernikiem był długi metalowy pręt wystający z lodu i połączony z dnem. Często lód odsłania kości zwierząt , nie są to jednak kości dinozaurów a reniferów, które w swej wędrówce zimowej wpadają w szczeliny. Mieliśmy okazję zobaczyć takie ślady. Kolor lodu z lodowca, dzięki zawartości tlenu jest lazurowo-błękitny, coś niepowtarzalnego :)

 

Dalszy kierunek to miejscowość Lom na drodze nr 55. Spotykamy bardzo przyjacielskiego, norweskiego lisa. Na jednym z punktów widokowych jest zainstalowane ciekawe urządzenie, posiadające tarczę ze spisem gór i szczerbinkę, którą należy nacelować na żądany szczyt aby odczytać jego nazwę z tarczy. Okolica przepiękna, wokół śnieg i chłód. Obóz rozbijamy w jej okolicach ok. 23:15.

DODAJ KOMENTARZ     Ilość :0

"Podróżuje się nie po to , aby dotrzeć do celu, ale po to , żeby być w podróży"  Goethe

 Powered by: www.CDX.pl