close
loading
no1 pokaz.jpg

NORWEGIA, d1-3, d4, d5, d6, d7, d8, d9, d10, d11, d12, d13, d14 -15

 

 

Wybierając się do Norwegii warto wiedzieć o kilku rzeczach:

 

 

Noclegi - na terenie całego kraju jest sporo kempingów, choć ceny są wyższe niż w Polsce, nasz porfel może to "przeżyć". Czasami nawet latem jest zwyczajnie zbyt zimno aby spać w namiocie, szczególnie dla dziewczyn. Namiot natomiast  można rozbijać właściwie wszędzie, choć nie jest to takie łatwe, szczególnie na południu tego kraju. Z prostej przyczyny - Norwegia to skalisty i górzysty obszar. Wiekszość płaskich terenów jest zagospodarowanych albo przez jakieś uprawy (np. truskawki, czereśnie) albo przez osiedla, domy itp. Oczywiście zawsze znajdzie się jakieś miejsce ale czasami trzeba go długo poszukać.

 

Ludzie - Norwegowie są generalnie przyjaźnie nastawieni do turystów, trochę gorzej wygląda ten stosunek do emigrantów ale urlop to jednak nie emigracja :) Chętnie pomogą o ile się o to do nich zwrócisz. Nie należą do ludzi ciekawskich i natrętnych więc aby otrzymać pomoc trzeba o nią poprosić. Dużym faux pas jest podanie na powitanie Norwegowi ręki...szczególnie, temu którego nie znamy. Choć zabrzmi to dziwnie dla nich jest to zwyczaj i rodzaj bliskości zarezerwowany dla rodziny i bliskich przyjaciół (poza sferą businessu). Więc nie obrażajmy się jeśli po prostu na nasze powitanie i wyciągniętą dłoń, ktoś nie odpowie tam samo :)

 

Pogoda - aura w Norwegii bywa i jest bardzo kapryśna. Jeśli wybieracie się na  2 tyg. urlop i traficie na tylko słoneczną (no prawie) pogodę, możecie mówić o wielkim szczęściu :) Tak jak my podczas ostatniej wyprawy :) Deszcz pada tam bardzo często i jest powszechnym zjawiskiem. Do tego mgły i wiatr, szczególnie na północy za kręgiem polarnym. Nordkapp przez większość roku jest spowity mgłami i deszczem. Temperatury są niższe niż w Polsce ale powietrze jest mniej wilgotne co sprawia, że temperatura odczuwalna jest wyższa. Tak więc jeśli jest 15 stopni, spokojnie można chodzić w koszulce i spodenkach. Ale bywa też 5 stopni, zależy gdzie się znajdujemy.

 

 

Szlaki turystyczne - no cóż, tutaj jest dośc słabo. Porównując stan oznakowania górskiego w Polsce Norwegia wygląda blado. Oznakowane szlaki są te najbardziej znane i z reguły tylko wydeptana ścieżka przez licznych turystów informuje nas którędy przebiega szlak niż same znaki. Oczywiście przy odrobinie rozsądku i dobrej woli da się odnaleźć właściwą drogę. Tym nie mniej norwegia nie zaskakuje bogactwem w tej kwestii. Symbol oznaczający szlak to czerwona litera T .

 

 

 

Efektywność podróżowania - jeśli latem wybieracie się do Norwegii nastawcie się na najbardziej efektywne wakacje w życiu :) Dzień polarny i ciągła obecność słońca (szczególnie za kręgiem polarnym) pozwala na wydłużenie dnia. Dzięki czemu możliwe jest pokonywanie w ciągu dnia dużych odległości w połączeniu ze zwiedzaniem ciekawych miejsc po drodze. Można przyjąc że nasza średnia aktywność to ok. 15 godzin w ciągu doby a czasami więcej. I nikt nie czuł się zmęczony:) Ale spokojnie, prawdziwe zmęczenie daje o sobie znać i nawet kiedy było widno, nikt nie miał problemów ze snem. Organizm potrafi się upomnieć o swoje prawa.

 DODAJ KOMENTARZ