close
loading
GRO POKAZ.jpg

 

GROBOWIEC RODZINY STEINERTÓW

 

 

 

W Zakałczu Wielkim ukryta jest kaplica rodziny Steinertów z kryptą grobową z około 1860 roku. W odróżnieniu od piramidy w Rapie grobowiec w Zakałczu Wielkim przypomina duży sześcian. Grobowiec został zbudowany z czerwonej cegły pokrytej tynkiem.

 

Całość wieńczy wypukły dach. Na podłodze umieszczono krzyż z napisem „Marta Steinert (1863-1891)”. Wewnątrz złożone są dwa ciała – jedno z nich to Martha Steiner. Ściany zdobią freski z motywami starogermańskimi. Przed Grobowcem zachowały się słupy bramne.

 

 

Grobowiec został zamkniety przez gminę w wyniku częstych aktów wandalizmu. Na kartce na drzwiach jest informacja z kim się kontaktować w celu otrzymania kluczy i zwiedzania. Serce wyryte na pozostałości kolumny przed wejściem na teren Grobowca Steinertów z wyrytym rokiem 1868. Wandale ukradli okucia i wieka trumien. Na wyższej kondygnacji grobowca znajduje się krzyż ułożony na podłodze z datą urodzin i śmierci kobiety pochodzącej z tej rodziny. Zmarła w wieku 20 lat. Mikroklimat panujący w piwnicy grobowca zmumifikował zwłoki kobiety i mężczyzny - (zwłoki pozbawione głów - pamiątka prawdopodobnie po chorych zabawach sowietów...).