close
loading
pokaz 9 no.jpg

NORWEGIA, d1-3, d4, d5, d6, d7, d8, d9, d10, d11, d12, d13, d14 -15

 

 

DZIEŃ DZIESIĄTY (ODCINEK 140 KM)

• dojazd do lodowca • wymarsz i dopłynięcie do celu • kraina lodu • norweski Witalis •

 

 

28.VI (sobota) wstajemy o 7. Jedziemy w stronę Gaupne. Mamy w planach odwiedzenie lodowca Jostedalsbreen. Od Gaupne z drogi nr 55, odchodzi droga, którą jedziemy do samego końca. Po drodze piękne krajobrazy parku narodowego Jotunheimen ( czyli „dom olbrzymów” co dobrze ilustruje widoki). Obiad jemy na parkingu pod lodowcem już o 10:10.

 

Na lodowiec wyruszamy w przewodnikiem w międzynarodowej grupie ok 10 osób. Dojazd łodzią na sam lodowiec. Eksploracja trwa około 3 godzin. Można również wejść samodzielnie, pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Otrzymujemy raki, czekan i linę. Naszym przewodnikiem jest Szerpa z Nepalu. Jak mówi był kilka razy na Mount Everescie towarzysząc innym wyprawom. Często też pomagał Polskim wyprawom. Polskich alpinistów określa jednym słowem – very hard. W sezonie letnim oprowadza turystów po lodowcu.

 

Jeśli mcie czas, na pewno warto odwiedzić ten lodowiec. Poziom lodu jest co roku inny jednak generalnie lodu jest już coraz mniej i lodowiec się cofa. Grubość pokrywy lodowej na szczycie naszej czapy lodowcowej, wynosiła ok 600m, miernikiem był długi metalowy pręt wystający z lodu i połączony z dnem. Często lód odsłania kości zwierząt , nie są to jednak kości dinozaurów a reniferów, które w swej wędrówce zimowej wpadają w szczeliny. Mieliśmy okazję zobaczyć takie ślady. Kolor lodu z lodowca, dzięki zawartości tlenu jest lazurowo-błękitny, coś niepowtarzalnego :)

 

Dalszy kierunek to miejscowość Lom na drodze nr 55. Spotykamy bardzo przyjacielskiego, norweskiego lisa. Na jednym z punktów widokowych jest zainstalowane ciekawe urządzenie, posiadające tarczę ze spisem gór i szczerbinkę, którą należy nacelować na żądany szczyt aby odczytać jego nazwę z tarczy. Okolica przepiękna, wokół śnieg i chłód. Obóz rozbijamy w jej okolicach ok. 23:15.

 DODAJ KOMENTARZ